Jak často zařazujete do jídelníčku obiloviny typu jáhly, pohanku, quinou, bulgur, kuskus aj.? Já musím přiznat, že méně často, než bych chtěla. Pořád častěji sahám po rýži, bramborách či těstovinách, i když se snažím, abychom měli talíř co nejpestřejší. Ale na druhou stranu, poslední dobou jsem se na to zaměřila a stihla jsem nasbírat pár zajímavých kombinací, které bych vám časem ráda představila.
Tentokrát to jsou jáhly s bílými fazolemi, špenátovým pestem, fazolkami, hráškem, polníčkem, výhonky a slunečnicovými semínky. Špenátové pesto poslední dobou mixuji pořád. Hodí se úplně do všeho, jen tak na chleba s avokádem, tempehem atd., k těstovinám, bramborám, pečené zelenině...
Jáhly s bílými fazolemi špenátovým pestem a zeleninou
(2 porce)
Špenátové pesto
- hrst slunečnicových semínek
- 100 g baby špenátu
- 100 ml olivového oleje
- 1 stroužek česneku
- sůl, pepř
Na dokončení
- 100 g bílých fazolí/1 plechovka
- 120 - 150 g jáhel v suchém stavu
- 1 lžíce olivového oleje
- 100 g hrášku
- 200 g fazolek
- sůl, pepř
- polníček
- hrachové výhonky
- slunečnicová semínka
Začneme přípravou fazolí. Přes noc je namočíme, poté propláchneme, zalijeme čerstvou vodou a uvaříme doměkka. Kdo si chce práci ulehčit, použije plechovku.
Budeme pokračovat přípravou pesta. Slunečnicová semínka rozmixujeme na moučku, přidáme omytý špenát, sůl, pepř, česnek i olivový olej a budeme mixovat dál, až docílíme hladké konzistence.
Jáhly uvaříme dle návodu na obalu.
Na pánvi rozehřejeme olivový olej a krátce orestujeme fazole, přisypeme hrášek, fazolky, dochutíme solí, pepřem. Přidáme jáhly, pesto, promícháme a odstavíme z plotny. Na závěr vmícháme hrst polníčku, hrachových výhonků, rozdělíme na talíře a posypeme slunečnicovými semínky. Ihned podáváme.
0 komentářů:
Okomentovat
Děkuji za komentář :-)